Staff

Leadership

Michael Waldman
President

Lisa Benenson
Vice President for Communications & Strategy

John Anthony Butler
Vice President, Chief Operating Officer

Jeanine Chirlin
Chief of Staff

John F. Kowal
Vice President for Programs

Kimberly Thomas
Vice President, Administration

Wendy R. Weiser
Vice President for Democracy

Jennifer Weiss-Wolf
Vice President for Development

Spencer P. Boyer
Director, Washington, D.C. Office

Senior Fellow and Acting Director, Justice Program
 
Elizabeth Goitein
Co-Director, Liberty & National Security Program

Lawrence Norden
Director, Election Reform Program

Faiza Patel
Co-DirectorLiberty & National Security Program

Director, Voting Rights and Elections Program
 

Managing Director, Democracy Program

Antonio Dell'Agli
Information Technology Director

Morgan Goode
Director, Digital Marketing & Advocacy

Matt Harwood
Managing Director, Communications & Strategy
 
Director of Finance
 
Deputy Director of Development
 
General Counsel
 
Jeanne Park
Director, Editorial 
 
Media Director
 

Frederick A. O. (“Fritz”) Schwarz, Jr.
Chief Counsel

Director, Editorial Design & Multimedia

 


Democracy Program

Wendy R. Weiser
Vice President for Democracy

Lawrence Norden
Director, Election Reform Program

Myrna Pérez
Director, Voting Rights and Elections Program

Alicia Bannon
Managing Director

Chisun Lee
Senior Counsel & Manager of Legal Recruitment and Hiring

Michael Li
Senior Counsel

Rudy Mehrbani
Spitzer Fellow and Senior Counsel

Daniel I. Weiner
Senior Counsel

Sean Morales-Doyle
Senior Counsel

Ian Vandewalker
Senior Counsel

Patrick Berry
Counsel

Wilfred U. Codrington III
Bernard and Anne Spitzer Fellow

Peter Egziabher
Counsel & Fellow

Max Feldman
Counsel

Liz Howard
Counsel

Douglas Keith
Counsel

Martha Kinsella
Counsel

Kelly Percival
Counsel

Gowri Ramachandran
Counsel

Yurij Rudensky
Counsel

Eliza Sweren-Becker
Counsel

Natalie Tennant
Manager of State Advocacy

Thomas Wolf
Counsel

Joanna Zdanys
Counsel

Peter Miller
Researcher

Kevin Morris
Quantitative Researcher

Rebecca Ayala
Research and Program Associate

Brianna Cea
Research and Program Associate

Alex Cohen
Research and Program Associate

Andrea Cordova
Research and Program Associate

Peter Dunphy
Research and Program Associate 

Annie Lo
Research and Program Associate

Hazel Millard
Research and Program Associate

Ayling Zulema Dominguez
Research and Program Associate

Nirali Vyas
Research and Program Associate

Gareth Fowler
Research and Program Associate

Janna Adelstein
Research and Program Associate

Dominique Erney
Special Assistant to the Vice President


Justice Program

Senior Fellow and Acting Director
 
Michael Crowley
Senior Fellow 
 
Ames Grawert
Senior Counsel, John L. Neu Justice Counsel

Taryn A. Merkl
Senior Counsel

Matthew Menendez
Counsel

Terry-Ann Craigie
Economics Fellow
 
Bryan Furst
Katz Fellow
 
Ruth Sangree
Special Assistant to the Director
 
Cameron Kimble
Research and Program Associate
 
Sunwoo Oh
Senior Research and Program Associate
 
Adureh Onyekwere
Research and Program Associate

Lauren Seabrooks
Research and Program Associate


Liberty and National Security Program

Elizabeth Goitein
Co-Director, Liberty & National Security Program

Faiza Patel
Co-Director, Liberty & National Security Program

Rachel Levinson-Waldman
Senior Counsel

Andrew Boyle
Counsel

Ángel Díaz
Counsel

Michael German
Fellow

Emmanuel Mauleón
Fellow

Harsha Panduranga
Counsel

Priyam Madhukar
Special Assistant

Raya Koreh
Research and Program Associate

Sahil Singhvi
Research and Program Associate


Washington, D.C. Office

Spencer P. Boyer
Director, Washington, D.C. Office

Elizabeth Goitein
Co-Director, Liberty & National Security Program

Elisa Miller
General Counsel

Katherine Storch
Director of Foundation Relations, Development

Theodore "Ted" R. Johnson, III
Senior Fellow

Rachel Levinson-Waldman
Senior Counsel, Liberty & National Security Program

Rudy Mehrbani
Spitzer Fellow and Senior Counsel, Democracy Program

Daniel I. Weiner
Senior Counsel, Democracy Program

Kirstin Dunham
Senior Legislative Counsel

Andrew Boyle
Counsel, Liberty and National Security Program

Liz Howard
Counsel, Democracy Program

Martha Kinsella
Counsel, Democracy Program

Gareth Fowler
Research and Program Associate, Democracy Program

Abigail Godwin
Special Assistant to the Director, Washington, D.C. Office
 


Communications & Strategy

Lisa Benenson
Vice President, Communications & Strategy

Matt Harwood
Managing Director, Communications & Strategy

Morgan Goode
Director, Digital Marketing & Advocacy

Jeanne Park
Director, Editorial 

Alexandra Ringe
Media Director

Alden Wallace
Director, Editorial Design & Multimedia

Lisa Vosper
Deputy Director, Multimedia

Ryan Witcombe
Deputy Director, Digital Marketing & Advocacy

Rebecca Autrey
Communications Manager

Yuliya Bas
Graphic Designer

Josh Bell
Senior Editor

Justin Charles
Web Producer

Tim Lau
Staff Writer

Ashni Mehta
Digital Marketing Strategist 

Mireya Navarro
Senior Media Strategist

Mellen O’Keefe
Creative Director

Derek Rosenfeld
Media Strategist

Carly Smith
Communications Assistant

Adrienne Yee
Event Producer

 

Development

Jennifer Weiss-Wolf
Vice President for Development

Jaemin Kim
Deputy Director of Development

Katherine Storch
Director of Foundation Relations

Helena Holgersson
Senior Grant Writer

John Donahue
Senior Development Officer

Paulette Hodge
Direct Response Manager

Harvir Kaur
Major Donor Relations Officer

Charles X. Ombwa
Development Associate

Sheri Arnold
Senior Major Gifts Associate

Julia Morrison
Special Assistant to the Vice President for Development


Finance & Operations

John Anthony Butler
Vice President, Chief Operating Officer

Kimberly Thomas
Vice President, Administration

Elisa Miller
General Counsel

Antonio Dell'Agli
Information Technology Director

Allison Hertz
Director of Finance

Christina R. Valdes
Human Resources Business Partner

Michelle Dobrusin
Senior Human Resources Specialist

Fabienne Ranjit
Senior Financial Analyst

Naydia Samuels
Systems Administrator

Alesya Acero
Senior Accountant

Lauren Anderson
Executive Assistant

Leve’ll Cole
Office Manager

Alejandra Gomero
Junior Accountant


Office of the President

Michael Waldman
President

Jeanine Plant-Chirlin
Chief of Staff

Alexandra Mallow
CRM Database Manager

Harold Ekeh
Special Assistant to the President

Alan Beard 
Research Assistant

Megan Penney
Special Assistant to the Chief of Staff

 


Fellows

Dorothy Samuels
Senior Fellow

Michael Crowley
Senior Fellow

Lauren-Brooke Eisen
Senior Fellow

James E. Johnson
Senior Fellow

Theodore "Ted" R. Johnson, III
Senior Fellow

Rudy Mehrbani
Spitzer Fellow and Senior Counsel

Victoria Bassetti
Fellow

Wilfred U. Codrington III
Bernard and Anne Spitzer Fellow

Andrew Cohen
Fellow

Peter Egziabher
Counsel & Fellow

Bryan Furst
Katz Fellow

Michael German
Fellow

Johanna Kalb
Fellow

Emmanuel Mauleón
Fellow

Zachary Roth
Fellow

Eric Ruben
Fellow

Walter Shapiro
Fellow

Ciara Torres-Spelliscy
Fellow

Jennifer Weiss-Wolf
Women & Democracy Fellow

Edgardo Cortés
Election Security Advisor